1 milyon öğrenci heyecanla bekliyor! LGS için son tüyolar

Ayse Bozan Yılmaz – Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında düzenlenen merkezi sınav, 2 Haziran Pazar günü yapılacak. Son dönemece girilirken iyi bir lise hayali kuran öğrenciler için heyecan dorukta. Sınava başvurular isteğe bağlı ancak önceki yıllar dikkate alındığında 8. sınıfta okuyan yaklaşık 1.2 milyon öğrencinin, 1 milyonunun sınava gireceği tahmin ediliyor. LGS ile öğrenci alan okulların sayısı ise 200 bin civarında. Anadolu, fen, sosyal bilimler ve yabancı liseler başta olmak üzere pek çok gözde okul LGS puanıyla öğrenci aldığı için sınava katılım da yüksek oluyor, kaygı da.  

Peki, bu kaygıyı azaltıp sınavda başarılı olmak için kalan 4 günlük süre nasıl geçirilmeli, sınavda nelere dikkat etmeli? İşte LGS için son tüyolar: 

TEKNOLOJİDEN UZAK DURUN 

Kalan sürede yoğun ders çalışmak yerine dinlenilmesini, keyifli aktiviteler yapılmasını öneren uzmanlar, eğer öğrenci psikolojik olarak kendini iyi hissedecekse son gün dahi ders çalışabileceğini söylüyorlar. Ancak hepsinin ortak görüşü, artık yeni konular öğrenmek yerine bilinen konuların pekiştirilmesi, bol bol soru çözülmesi, yapılamayan sorularla ilgili eksiklerin tamamlanması yönünde. 

Akıllarına takılan bir konu olmadığı sürece öğrencilerin ders çalışmaktan uzaklaşmasını öneren Uğur Okulları Genel Müdür Yardımcısı Adil Kurt, “Hem ruhsal hem de bedensel yönden sakin bir süreç geçirsinler” diyor ve ekliyor: “Sınavla ilgili konuşmalardan ve teknoloji kullanımından mümkün olduğunca uzaklaşın, beslenmenize ve uyku düzenize dikkat edin. Zihninizi ya da bedeninizi yoracak aktiviteler yerine açık havada yürüyüş yapın, müzik dinleyin, kitap okuyun.” 

BU HATALARA DİKKAT 

Sınava çok iyi hazırlansa dahi pek çok öğrenci sınav anında heyecan nedeniyle normalde hiç yapmayacakları hataları yapıyor ve puan kaybedebiliyor. O nedenle sınavda çok dikkatli olmak gerekiyor. Testlere göre yapılan hataları ve dikkat edilmesi gerekenleri Adil Kurt şöyle sıralıyor: 

Türkçe: En çok okuma hataları yapılıyor. Odaklanma yetersizliği, hızlı okuma telaşıyla okunanın anlaşılamaması, metinlerin kişisel görüşe göre değerlendirilmesi, görsellerin doğru incelenmemesi, kelimelerin anlamlarına dikkat edilmemesi gibi hatalar yapılmakta. 

Matematik: Üçe ayırabiliriz. İlki kritik ifadeleri okumadan soruyu çözmeye başlamak. Örneğin pozitif tam sayılar ifadesi varsa soru 1’den itibaren düşünülmeli. “0” alınmamalı. Diğeri işlem hatası. Her defasında işlemleri baştan yapmamak için sorular düzenli çözülmeli. Üçüncüsü ise çeldiriciye çelinmek. 

Fen Bilimleri: Özellikle Basınç, basit makineler soruları başta olmak üzere görseller çok dikkatli incelenmeli. Soru metinindeki “tüm, özdeş, tamamı, aynı, farklı” gibi kelimeler; soru kökündeki “kesinlikle, şekle göre” gibi ifadelere de dikkat etmeli. Kalıtım sorularında bütün olasılıklar gözden geçirilerek soru çözülmeli. Öğrenciler son hafta deneme çözmeli, denemede yanlış yaptıkları soruların çözümlerini mutlaka öğrenmeli. 

T.C İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: En çok dikkat eksikliği kaynaklı hatalar yapılıyor. Ayrıca bazı eleyici nitelikteki sorularda da kavram bilgisi eksikliğinden kaynaklı hatalar oluyor. Bu nedenle öğrenciler kavram bilgisi eksiği olup olmadığını son kez gözden geçirip eğer varsa eksiğini gidermeli. 

İngilizce: En çok sözcüklerin anlamını bilmemekten kaynaklı hata yapılmakta. Öğrenciler, kafalarına takılan ya da karıştırdıklarını düşündükleri kelimeleri tekrar gözden geçirmeli. 

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: Kavramların anlamını bilmeyen öğrenciler, kolay sorularda da hata yapıyor. Ayrıca ayet ve hadislerin yer aldığı sorularda öğrenciler, kendi yorumlarını katmadan, sadece verilen anlama odaklanmalı. 

SINAVLA İLGİLİ KONUŞMAYIN

Sınava iyi hazırlanan öğrenciler dahi sınav yaklaştıkça “Acaba hazır değil miyim?” kaygısı yaşayabiliyor. Öğrencilerin öncelikle bu düşünceden uzaklaşıp elinden geleni yaptığına inanmaları gerekiyor. Bu noktada ailelere de büyük görev düştüğüne dikkat çeken Adil Kurt, “Çocuklarına değerli olduğunu hissettirmeli ve sınavla ilgili konuşmamalılar. Konuşmaktan keyif aldıkları konular üzerine yoğun sohbetler yaparak onlara yalnız olmadıklarını hissettirmeye özen göstermeliler” diyor.

SINAVA DAİR NOTLAR

LGS’ye girmek zorunlu değil, sadece başvuruda bulunan öğrenciler sınava katılacak.

Önceki yıllarda öğrenciler kendi okullarında sınava giriyordu ancak bu yıl sınav yerleri MEB tarafından belirlendi. Sınava Giriş Belgileri de e-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi üzerinden yayınlandı.

Sınavda öğrenciler tüm yılın müfredatından sorumlular. Geçen yıl deprem nedeniyle sadece birinci dönemin konularından sorumlulardı.

Aynı gün iki oturum hâlinde düzenlenecek sınavda, çoktan seçmeli 90 soru olacak. Sözel alandan oluşan birinci oturumda öğrencilere Türkçe, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile Yabancı Dil testlerinden toplam 50 soru sorulacak. İkinci oturumda ise Matematik ve Fen Bilimleri’nden 40 soru yöneltilecek. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir