Gazze protestoları ABD kampüslerini kasıp kavuruyor; Teksas’ta polis eylemcilerin arasına dalıp müdahale etti, en az 20 öğrenci gözaltına alındı

T24 Dış Haberler

ABD’deki üniversite kampüslerinde Gazze yanlısı protesto rüzgarı sürüyor. Texas Üniversitesi’nde yaklaşık 20 öğrenci polis müdahalesi sonrası gözaltına alındı. Teksas’taki müdahaleden saatler sonra Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde de öğrenciler gözaltına alındı. 

Güney Kaliforniya Üniversitesi’nde protestocular, Los Angeles Polis Departmanı tarafından gözaltına alınacaklarına dair daha önce yapılan uyarıya rağmen kampüsün ortasında kollarını kavuşturarak bir çember oluşturdu. Çevik kuvvet teçhizatı giymiş ve ellerinde coplar bulunan polisler grubun etrafını sararak tek tek öğrencileri gözaltına aldı. 


Berkeley Üniversitesi (UC Berkeley) kampüsünde öğrenciler, kamp kurarak eylem yaptı

Teksas’ta ise polis, kalabalığın arasına dalarak en az 20 öğrenciyi gözaltına aldı. Müdahale esnasında bir kameraman polis tarafından itilip yere düşürülerek ters kelepçeyle gözalatına alındı. Kanalı, kameramanın gözaltına alındığını doğruladı. 

Massachusetts’teki Harvard Üniversitesi bu hafta Harvard Yard’a erişimi sınırlandırarak ve çadır ve masalar için izin alınmasını isteyerek protestoların önüne geçmeye çalıştı. Bu durum, üniversitenin Harvard Lisans Filistin Dayanışma Komitesi’ni askıya almasına karşı Çarşamba günü düzenlenen mitingin ardından protestocuların 14 çadırlık bir kamp kurmasını engelleyemedi. 

İsrail-Hamas savaşını protesto eden öğrenciler, okulların İsrail’le mâli bağlarını kesmesini ve aylardır süren çatışmayı mümkün kılan şirketlerden el çekmesini talep ediyor.

Polis bu hafta New York Üniversitesi’nde 133 protestocunun, Yale Üniversitesi’nde kurulan bir kampta da Pazartesi günü 40’tan fazla protestocunun gözaltına alındığını açıklamıştı. 

Columbia Üniversitesi Çarşamba günü erken saatlerde öğrenciler ve polis arasında bir başka çatışmayı önledi. Üniversite Başkanı Minouche Shafik kampın boşaltılması konusunda bir anlaşmaya varılması için Salı günü gece yarısına kadar süre tanımıştı ancak okul müzakereleri uzatarak protestocularla görüşmelere 48 saat daha devam edeceğini açıkladı. Columbia Üniversitesi’nden bir sözcü, üniversitenin Ulusal Muhafızlar’ı getirmekle tehdit ettiği yönündeki söylentilerin asılsız olduğunu söyledi. Üniversitenin iletişimden sorumlu başkan yardımcısı Ben Chang, “Odak noktamız düzeni sağlamak ve bunu diyalog yoluyla başarabilirsek başaracağız” dedi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Çarşamba günü yayımladığı bir video açıklamasında ABD üniversite kampüslerindeki Filistin yanlısı gösterilere sert tepki göstererek, bazı üniversite rektörlerinin tepkisinin “utanç verici” olduğunu söyledi ve eyalet, yerel ve federal yetkilileri müdahale etmeye çağırdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir