Samsung, AMD ile Yollarını Ayırabilir: Exynos SoC’lerde Yerli Grafik İşlemci Devri mi Geliyor?

Samsung, 2026 yılından itibaren Exynos işlemcilerinde kendi grafik mimarisini kullanmayı planlıyor olabilir. Şu anda Exynos ve Qualcomm Snapdragon işlemcilerini kullanan şirket, 2022’den beri Exynos yongalarında AMD grafik lisanslarını kullanıyor. Ancak Roland Quandt’ın iddiasına göre, mevcut anlaşmanın süresi dolduğunda bu iş birliğinin geleceği belirsiz.

Quandt, Samsung’un 2026’dan sonra kendi GPU mimarisine sahip işlemcilerini piyasaya süreceğini iddia ediyor. Muhtemelen bu durum Exynos 2400 (RDNA3) ve 2500’ün (RDNA3.5 veya RDNA4 kullanabilir) piyasaya sürülmesinden sonra gerçekleşecek.

Samsung, yeni nesil Exynos GPU’ları için planlarını henüz açıklamadı. AMD, RDNA mimarisinin ultra düşük güç tüketimli cihazlara genişlemesini sağlayan Samsung ile ortaklıktan memnun görünüyor. Ancak MediaTek gibi diğer SoC üreticileri ve akıllı telefon üreticileri, örneğin otomotiv SoC’leri için NVIDIA GPU ve AI teknolojilerini tercih ediyor.

Samsung ve AMD, 2019’da imzalanan GPU lisans anlaşmasını Nisan 2023’te uzattı. Anlaşmanın ne kadar süreceği belirtilmedi ancak ilk anlaşmanın 4 yıl sonra sona ermesi, yeni anlaşmanın da benzer bir zaman dilimine sahip olabileceği anlamına geliyor. Anlaşmanın sona ermesinin ardından, Samsung, AMD lisansına güvenmek yerine kendi grafik tasarımını tercih edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir