Türkiye gri listeden çıktı: Önümüzde atılacak hangi adımlar kaldı?

  • Haber7

Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından 3 yılda bir açıklanan gri liste Türkiye tarafından da yakından takip ediliyordu. Ülkelerin mali suçlarla mücadeleye uyumunu tespit eden FATF, Türkiye’nin de içinde bulunduğu gri liste kararını bugün açıkladı. Gri listeden çıkış kararını Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet ŞimşekBaşardık’ mesajıyla duyurdu.

FATF, 3 yıl sonra Türkiye’nin gri listeden çıkardı.

FATF, Türkiye’nin kara para aklama ve terörizmin finansmanıyla mücadele rejimini iyileştirmede önemli ilerleme kaydettiğini belirti.

Öte yandan Fed’in enflasyon göstergesi olan ve ABD faiz görünümü hakkında netlik sağlaması beklenen ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) verisi bugün takip edilecek. Kritik veri öncesi ons altın fiyatı geriledi.

Kararın ülke ekonomisine katkılarını ve piyasalara yansımalarını Marbaş Menkul Değerler Yatırım Uzmanı Aziz Kaçmaz Haber7’ye değerlendirdi.

 

 

TÜRKİYE GRİ LİSTEDEN ÇIKTI: EKONOMİYE YANSIMALARI…

Gri listenin ‘güvensizliği’ temsil ettiğini belirten Marbaş Menkul Değerler Yatırım Uzmanı Aziz Kaçmaz, gri listeden çıkmanın yatırımcı nezdinde güven kazandığının altını çizdi. Sene başı itibarıyla bu hikayenin başladığını ve ekonomi yönetiminin bu anlamda önemli mesai harcadığını söyleyen Aziz Kaçmaz, derecelendirme kuruluşlarından kredi not artışlarının da önümüzdeki dönemde görülebileceği yönünde beklentilerin kuvvetli olduğunu ifade etti. Kaçmaz, yılın ikinci yarısında yabancı girişinin ivme kazanacağını vurguladı.

 

PİYASA GRİ LİSTEDEN ÇIKIŞI NASIL FİYATLADI?

Türkiye’nin gri listeden çıkış kararı sonrası piyasa yansımalarından bahseden Kaçmaz, fiyatlamanın dün başladığını belirtti. Kaçmaz, daha önce yaşanan yabancı satışlarının dün itibarıyla alım tarafına geçtiğinin altını çizdi. Haftanın son işlem günü olduğunu söyleyen Aziz Kaçmaz, önümüzdeki haftalarda daha pozitif yansımalarının görülebileceği yönünde tahminlerde bulundu.

Teknik seviyelere değinen Kaçmaz, 10.846 üzeri kapanışların ivme kazandırabileceğini belirtti. Kaçmaz, kredi not artışları ile 11 bin puanın yeniden görülebileceğini dile getirdi. Aşağıda önemli destek seviyesinin 10.650 puan olduğunu dile getiren yatırım uzmanı, 10.650 seviyesinin altına gerilemelerde 10.400 seviyelerinin direnç seviyeleri olduğunu belirtti. Yabancı yatırımcının tahvil piyasasına geçtiğini söyleyen Kaçmaz, gri listeden çıkış ile yabancı yatırımcı tarafında alışların başlayabileceği yönünde tahminlerde bulundu.

 

 

ALTININ SEYRİ NE OLUR?

ABD tarafından gelen verilerin belirsiz olduğunu söyleyen Aziz Kaçmaz, altın tarafında desteklenecek verinin son 2 aydır alınmadığını belirtti. Ons altında 2.350 seviyesinin üzerinde kapanışlar alınmadığı müddetçe baskının devam edeceğini söyleyen Kaçmaz, altın yatırımcısının ABD’den gelen her veriyi sıkı takip etmesi gerektiğini vurguladı.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir